Хан Тенгри се намира в планината Тян Шан, на границата на Киргизстан, Казахстан и Китай. Висок е 7010 м. На четиридесет и втория паралел е, също като България, и е най-северният седемхилядник в света.
Тенгри е много красив връх. Не се наемам да го опиша, ето една снимка:
Етимология
Тангра е главен бог в тюркската митология, господар на ветровете и властелин на небесата. Естествено живее на Тенгри.Някои историци твърдят, че прабългарите не са тюрки, следователно не са почитали Тангра. Има писмени доказателства и за противното. По този въпрос се спори от години, защото историческите сведения за произхода и вярата на номадските народи са много малко.
В Базовия лагер също има митология, свързана с Тенгри, макар и различна - горе живее обикновен п.....ст, който допуска до себе си някои мъже по обясними причини, но никак не харесва жени.
Никой не знаеше защо съседният Победа се казва така. Предполагам, че са търсили име, което да звучи добре според канона на Партията, но все пак да завършва на "беда".
Маршрутите
![]() |
Южният маршрут с приблизителното местоположение на лагерите. Използвала съм Google earth |
![]() |
Поглед от север. Двата Базови лагера за северния и южния маршрут. Базов лагер Южен Иналчек е общ за Тенгри и Победа |
Повечето хора се качват по маршрута на Погребетски от юг ("петьорка А") или пък по този на Кузмин от север ("петьорка Б"). Двата „нормални маршрута“ се събират на премката между Тенгри и Чапаев, където се прави Лагер 3. След това се продължава по западния гребен (най-левият на снимката).
Аз се качих от юг. Предимството на този маршрут е, че се избягва стръмното изкачване по парапети до трети лагер. Сериозният недостатък обаче е това, че между първи и втори лагер се минава през едно много лавиноопасно място, наречено Бутилката. Ако трябваше отново да избирам по кой маршрут да тръгна бих избрала северния.
Най-трудната част от изкачването е обща за двата маршрута- от трети лагер до върха. Денивелацията е близо 1200 м. Парапети има навсякъде, макар и в не много добро състояние. На 6400 м. има площадка, на която може да се изгради междинен лагер.
Малко статистика
![]() |
Паметни плочи на Лагер 4 |
Една трета не са наясно къде отиват и се отказват, защото им е неприятно, на някой друг му е неприятно или пък са се изплашили. (Лекарят в Базов лагер си умираше да се забавлява с тях: "Виждаш ли го онзи? На бас, че до два дни ще дойде и ще ми каже, че има белодробен отток. А аз ще му кажа, че е така, за да си има оправдание да си тръгне...")
Третата една трета наистина се разболяват, най-често заради твърде бърза аклиматизация. Или пък не успяват да стигнат от щурмови лагер до върха в рамките на деня и се връщат, за да не замръкнат. Или пък не си изнасят достатъчно храна и газ по лагерите и не успяват да дочакат хубаво време. Или пък имат глупостта да тръгнат в лошо време...
Общо от север и юг се опитват да се качат около 150 души на година. Около половината от тях си наемат водачи и/или носачи за целта (което е доста скъпо).
Хората, работещи в лагера казват, че смъртността е колкото на Еверест. В момента тя е 5,6 % - ниска за осемхилядник, но малко висока за седемхилядник, на който се правят и комерсиални експедиции.
Повечето от нещастните случаи са заради лавини и каменопади във въпросната бутилка. По-малко са тези на височинна болест и изтощение- предполагам защото там почти няма хора, за които това да е първи седемхилядник и тези опасности са им добре познати.
Опит със седемхилядници...
Не исках това да е първия ми седемхилядник, просто така се получи.![]() |
Базов лагер на Аконкагуа |
(Само че точно тогава там стана една гадост: Някакъв италиански планински водач случил на лошо време и клиентите му се разпръснали и измръзнали. Той оцелял, спасителите го намерили, били седем души . Само че вместо да му дадат нещо топло за пиене, сладко за ядене и т.н. те започнали да го ритат за да стане и след като не станал го зарязали. Което не би станало ясно за света, ако един от тях не беше заснел въпросната „спасителна акция“ и не я беше качил в youtube. След което министерството на туризъма на Аржентина издало заповед да не пускат „съмнителни субекти“ на Аконкагуа. А тогава аз реших да не плащам за носачи и сама качих 35 килограмовата си раница до Базов лагер, тъй че ме взеха за „съмнителен субект“ и ми конфискуваха пермита.
"Групата"
![]() |
На Връх Каменица, Пирин |
На два пъти се разходихме из Рила и Пирин - Мальовишки траверс и т.н.
Някъде около Нова година си купихме пухени дрехи и билети за Бишкек през Москва и се видяхме отново през юли на летището в София.
Подготовката
Крепостта Сиурана |
Но въпросът „Защо го правя?“ ми остана за домашно.
Тинтири-минтири
За мен този връх не беше като останалите, защото не мислех, че ще успея да се кача. Дори по-лошо- не бях сигурна дали ще успея да сляза.Трябваше да бъда инат, за да не се откажа, защото изкачването на такива върхове е меко казано некомфортно. Но едновременно с това трябваше да имам правилна преценка , за да се откажа навреме, ако нещата наистина тръгнат на зле. За съжаление на нас жените тази преценка ни куца доста.
![]() |
Не успях да намеря снимка, която да илюстрира написаното, така че се наложи да нарисувам това |
Забелязала съм, че когато искаш нещо да се случи, но не му придаваш важност и не се страхуваш, то се случва наистина. Само че се получава най-вече с "дребните" неща, защото е трудно да не придаваш важност на "големите". Най-много да ти върви на карти.
Понякога се получава и за по-сериозни работи- например много пъти, когато съм била в опасност съм пожелавала да се размине. Цаката обаче е в този момент да не мислиш за това как ще се пребиеш, а за нещо друго. Психопатско е, но когато става въпрос за няколко секунди можеш да не мислиш за падащите камъни, падащите хора и т.н. неща, които виждаш в момента.
Но как да не мислиш за опасностите в продължение на 20 дни?
Беше трудно да приложа това на Тенгри, защото ме беше страх.
Освен това бях сигурна, че ще е пълно с хора, които ще започнат да ми повтарят обичайните неща: "Опасно е, няма да стане, не ставаш за това, тинтири-минтири..." и ще ме провокират да придам на това изкачване важност.
За мен да овладея страха си и да не се влияя от хорското мнение беше по-голямо предизвикателство от самото изкачване. Освен това си умирах да си тествам теорията.
Цената
Левове, евра, долари, рубли, сомове... |
За височинна екипировка дадох около 2000 лв.- 650 лв. за пухенка и пухен панталон (българско Мило), 250 лв. за ръкавици, 950 лв. за обувки (Millet Everest), 80 лв. за височинни очила. Бас държа, ще е имало и още странични разходи, само че не помня колко са били, защото не съм злопаметна.
Спонсорство ... да бе да
Имаше няколко причини да не си потърся спонсорство.
На първо място- дори и да се кача бях сигурна, че няма да бъде отразено кой знае колко, а това е нещото, което интересува спонсорите. В местната преса и новинарски сайтове се появяват заглавия тип: "Граждани на еди кой си град покориха Монблан", но те нямат голям тираж. А ако "гражданите" са от София не ги пишат изобщо. Примерът важи и за Тенгри, журналистите не правят разлика.
Не стига, че съм от София, но не бях и първата българка, която го е правила- през 1990 г. се качва Йорданка Димитрова (много добра алпинистка, която за съжаление не е между живите). Щях да бъда втората, което не е интересно за медиите.
Заради това спонсори потърси само Иван, който беше от Русе и казваше, че до сега русенец не се е качвал на 7000 м, така че може да проявят интерес. Но не успя да намери, с изключение на туристическото му дружество, което му купи обувки.
Втора причина- не бях сигурна дали ще успея да се кача.
За третата много хора няма да се съгласят с мен, дори дано да не обидя някого.
Просто под "постижение" си представям сериозни стенни изкачвания и не броя за такова дори нормалните маршрути на почти всички осемхилядници. Постижението изисква години опит и тренировки, а не просто здрав прав човек да се е надъхал да се покатери някъде. Не ми беше удобно да търся спонсори за нещо, което не е "постижение".
За Москва и руснаците
В гимназията обичах да чета Толстой и Достоевски. Харесваше ми как описват героите си така, че ги усещаш като стари познати. Но руснаците, с които се запознах по време на това пътуване бяха по-скоро като матрьошките в магазините за сувенири- с тази разлика, че се отварят не с дърпане, а с водка. Освен това не можеш да стигнеш до най-дребната матрьошка.
Киргизстан
В релефа на Киргизстан доминират планините - части от Тян Шан и Памиро-Алтай заемат почти цялата страна. Преобладават ливадите и степите. Горите са едва 4% от площта, която пък е 198 500 кв. км.Има хиляди езера, като най-голямото е Исък Кул (6236 кв. км, около 200 пъти по-голямо от язовир Искър). Исък Кул не замръзва дори през студените зими въпреки надморската си височина от 1600 м. По дълбочина (702 м) е на 4-то място в света след Байкал, Танганика и Няса. Обилните снеговалежи са често явление на Тенгри и Победа и причината е близостта на това езеро.
Земеделските земи са много малко- под 7%, но в селските райони живеят почти 70% от населението и по-голяма част от заетите са в селското стопанство. Отглеждат се най-вече коне.
Населението е около 5 000 000 души, като киргизите са 65%. 15% са руснаци, повечето от които живеят в столицата Бишкек.
Страната е бедна на полезни изкопаеми. Индустрията е силно изостанала. След 1991 г. много от руснаците, повечето от които са хора с образование, си тръгват.
![]() |
Хората изглеждат безгрижни. Особено тези, които не живеят в столицата, а по традиционния им начин- в юрта насред степта. Конниците са обичайна гледка извън Бишкек. Всъщност конници има и в Бишкек...
На снимката- Джигит на площада в Бишкек. Не знае какво се е случило, защото и той е пристигнал преди малко.
От Бишкек до Каркара
Интересен човек беше той. На около шестдесет години, постоянно в движение, говори непрекъснато. На мен ми говореше на "Вие" през цялото време, не знам защо.
Беше се настанил в някакъв скъп хотел и искаше и ние да идем там. Естествено не се съгласихме и Иван, за когото руския беше майчин език, веднага се разбра с един таксиджия да ни закара при някаква жена, която давала под наем квартира в центъра. Борис дойде с нас.
След това си оправихме документите с агенцията, купихме си и газ от тях и отидохме на пазар.
Трябваше ни храна за двадесетина дена, защото не си бяхме платили за храна в Базов лагер. Освен това имахме право да носим само по 30 кг. багаж, също защото не бяхме платили за повече. Купихме си най-вече спагети, колбаси, консерви и бонбони. Струва си човек да си купи нещата, които обича от България, защото там няма голям избор.
На другия ден заминахме към лагер Каркара с автобус на агенцията. Пътувахме цял ден, спряхме за малко на езерото Исък Кул.
![]() |
Государственная граница! |
Хеликоптерът за Базов лагер излиташе на другия ден. В последния момент Борис ни изненада и си доплати за "голям пакет", който позволяваше да качи колкото си иска багаж на хеликоптера. Ако знаехме, щяхме да купим повече неща.
Подсмихнах се на хората, които бяха помъкнали десетки каси с бира. На тези, помъкнали десетки каси с водка ме беше страх да се подсмихна.
Земля в илюминаторе!
Хеликоптерът се понесе с гръм и трясък. В началото летяхме над гори и поляни.Не ми бяха толкова интересни, колкото пътниците. Някои от тях щракаха на посоки като японски туристи, но имаше и такива, които гледаха земята долу като за сбогуване. Попитах един от тях дали отиват на Победа. "Да, Победа по Абалаков".
След двадесетина минути полет се появиха и първите заснежени върхове. Каква сурова планина!
Чудя се на хората, които "покоряват" върховете и определят планините като жестоки, безмилостни и тем подобни. Планините нямат отношение към нас, ние имаме към тях.
Дали ще успея да променя отношението си към тази планина? Нищо не си мисля, но усещам как съм спряла да дишам и косата ми е настръхнала.
Базов лагер
Кацнахме в базовия лагер на ледника Южен Иналчек. Там имаше една голяма шатра, която служеше за кухня и столова и няколко палатки за персонала и за хората, които си бяха платили за това."Машината" |
"Е, кое е Тенгри?"- попита Борис. Посочихме му го, той го погледна малко изненадано и спря да говори за това.
С Иван отидохме да копаем площадка, на която да си опънем палатката.
Базовият лагер е на 4000 м н.в., но всички се чувствахме добре. Поканиха ни на водка в шатрата.
Тук човек можеше да чуе какви ли не митове, легенди и теории за водката:
-Да пиеш водка е добре за аклиматизацията, тъй като всеки 100 грама понижавали усещането за височина със 100 м.
-Ако изпиеш достатъчно проговаряш руски.
-Да откажеш да пиеш водка с някого е равносилно на обида.
-"Спиритът" бил много важен, но дрън-дрън - не можах да схвана какво искаше да каже човекът, може би защото нямаше намерение да казва нищо.
В столовата можеше да се чуят и невероятни къси разкази: "Помниш ли го оня Степан, дето изнесе 73 кг до Лагер 3?" "А, мани го тоя, той го направи за пари."
Или пък: "Дойдох да почерпя, понеже на този ден баща ми попадна в една лавина от Победа, която уби всички освен него".
Хората
![]() |
Недоволен снежен барс, снимка Википедия |
Част от тях никак не уважаваха жените. Имаше един човечец, който ми повтаряше всеки пък, когато ме срещнеше: "Големите жени са за работа, дребните жени са за в леглото. Жена за в планината няма."
Веднъж мацката, която работеше в кухнята го чу и подхвърли: "Той и на мен така ми говореше преди години. А откакто се качих на Тенгри и после на Победа не ми говори изобщо..."
Не се сърдех на тези хора, но ги избягвах.
Доволен снежен барс, Википедия |
"Зелето"- единственото зелено нещо, което можеше да се види там |
Не бих казала, че въпросните хора бяха ненормални, само че вършеха ненормални неща. Например по ръба Абалаков на Победа през последните 20 години имаше едно успешно изкачване и десетки загинали от лавини и те го знаеха, но смятаха, че е добра идея да идат на този маршрут.
Веднъж един от тях ми каза: "Тук има два вида хора- неинформирани и страдащи от шизофрения. Ти от кои си?" "Глупаво е да страдаш от шизофрения. По-добре е да и се наслаждаваш"- отговорих аз.
"Третият вид" бяха единствените, които вярваха, че е нормално да се кача на Тенгри и не се опитваха да ме убеждават да не го правя. Беше ни приятно да разговаряме и търсех именно тях, когато имах нужда от съвет за нещо. Те бяха и хората с най-много опит в лагера. Но не станахме приятели- не исках да гледам как близки хора умират.
За височинната болест
Както се вижда на схемата, налягането на морското равнище е около 1000 милибара, 700 милибара на 3000 м и 400 милибара на 7200 м.Ниското съдържание на кислород в тъканите в следствие на ниското парциално налягане на кислорода във вдишвания въздух се нарича хипобарна хипоксия.
Организмът си има компенсатори механизми за това и на първо време ускорява дишането си и покачва пулса. За по- дълъг период от време успява и да увеличи количеството червени кръвни телца и доста други работи, което е известно като процес на аклиматизация.
Някои хора се справят по-бързо от други, но и на най-тренираните и генетично предразположените им трябва време.
Какво може да се направи, за да се аклиматизираме?
На първо място- да се изкачваме постепенно и да избягваме преумора. Друго много важно нещо е да се пият достатъчно течности, защото кръвта се сгъстява. Ако не сме аклиматизирани в най-лекия случай се чувстваме по-слаби физически и ни боли глава. Често нямаме апетит, гади ни се или не можем да спим добре. Измръзва се по-лесно. Тези неща отшумяват, когато престоим ден- два...три на същата височина или пък слезем по-ниско. Могат да се получат усложнения, които налагат да слезем възможно най-бързо на височината, на която за последно сме били здрави или дори по-ниско.
Това най- често са начални симптоми на белодробен оток -затруднено дишане, дори когато се намираме в покой, и кашлица. Сухата кашлица се среща често във високата планина и обикновено не е симптом на белодробен оток. Но с развитието му се появяват хъркащо дишане, свирещи хрипове, мъчителна кашлица с пенести храчки, примесени с кръв. Обикновено се случва през нощта. Принципно симптомите на височинна болест се усещат не веднага, а 6-12 часа след като сме се качили на по-високо, т.е. през нощта и на другия ден. Белодробният оток завършва със смърт, когато се диагностицира неправилно и не се вземат мерки за слизане, или пък просто това не е възможно. Добре е пострадалият да не полага физически усилия и да е добре облечен, защото хипотермията повишава артериалното налягане в белите дробове и влошава нещата.
"Опиянението" не е уважителна причина за производствени аварии. Така е и с височинната болест, просто трябва да се аклиматизираме като хората. Т.е. не "Като хората", а "Както трябва". |
За това какви лекарства трябва да се носят на височина и в какви дозировки се ползват е хубаво всеки да говори с лекар, а не да го прочете в някакъв пътепис.
Аклиматизацията
Напред-назад и пак напред към Лагер 1
Хората се аклиматизират с различна скорост. Например има такива, които могат да се качат без аклиматизация на връх като Монблан, а на други им трябват няколко нощи на 4000 м. За себе си знам, че след една нощувка мога да се кача без проблем, а без нея ще ми бъде много неприятно. Мисля, че това е в рамките на нормалното.Когато става въпрос за седемхилядници не говорим за комфорт, а за нещо жизнено важно. Не можеш да си позволиш да не си в кондиция дори да слезеш сам, или пък да си легнеш и да не се събудиш на сутринта, както се случва нерядко.
Очаквах, че ще мога да съм на върха след около две седмици. Оказа се доста точно предположение, качих се на петнадесетия ден от пристигането ни в Базов лагер.
Иван обаче се аклиматизираше по-бързо и се качи на деветия ден, ако не се лъжа.
![]() |
По ледника към Лагер 1 |
![]() |
Лагер 1 |
Времето на другия ден беше лошо и валеше сняг. Борис си беше тръгнал надолу още в ранната сутрин, а Иван чакаше, защото се надяваше, че времето ще се оправи. Аз също тръгнах да слизам с почти празна раница, но ми беше лошо и ставаше бавно. Бяхме заедно с двама немци, много свестни хора. Единият от тях ме убеди да му дам раницата си. На половин час път от Базовия лагер има друг лагер, където бяхме спрели да починем, когато се появи една голяма група- клиенти, водачи и Иван. Един от водачите, Федя, реши да ми направи инжекция с дексметазон. Ползва се за мозъчен отток и съответно не ми помогна.
Палатката в Базов лагер |
И така реших да остана в Базовия лагер докато не почувствам, че ще мога безпроблемно да се кача на 6000 м.
Иван и Борис отново заминаха на аклиматизация на следващия ден.
Не ми беше приятно, че групата ни се разпадна, но нямаше какво да направя. Притеснявах се за тях, защото подозирах, че ще оплескат нещата с аклиматизацията- Иван бързаше да се качи на Тенгри, защото искаше да има време да пробва и Победа. Притеснявах се и за себе си, защото сега трябваше да си правя и аклиматизацията, и изкачването сама.
Разхождайки се из лагера забелязах Дьома, един момък, който работеше в кухнята, да се набира на лоста. Не се чувствах зле физически и бях любопитна колко пъти ще успея аз- принципно мога десетина пъти. И изненада- увиснах като мокър парцал. Дьома прихна да се смее.
ОК, имам 20 дни. Ще тръгна на аклиматизационно изкачване след като успея да направя седем.
И така последваха пет дни почивка...
![]() |
Тенгри, сниман от Базов лагер |
Междувременно Борис и Иван се бяха върнали.
![]() |
Победа, сниман от Базов лагер |
Гласяхме се да тръгнем нагоре- аз на аклиматизация, а Иван на опит за изкачване. Минавайки покрай палатката на шефа на лагера обаче се заформи драма. Човекът настояваше да не се делим, а пък Иван искаше да пропусне втори лагер и да спи на трети. Аз нямах нищо против, но Дима настояваше, че това е абсолютно безобразие. В крайна сметка се наложи Иван да обещае, че няма да се дели от мен. След като тръгнахме му казах, че аз не съм обещавала не се деля от него, така че е свободен да върви на... нещо в смисъла на "където си иска".
За тази нощ целта ни беше обща- Лагер 1.
Бутилката и Лагер 2
Станахме в три през нощта и тръгнахме в четири. Около два часа набирахме височина по 30-градусов снежен склон. Беше започнало да просветлява, когато се появиха първите цепнатини в леда.![]() |
Краят на Бутилката, снимката е правена на слизане от върха. (Нямам снимки от най-интересните участъци. Или бях там посред нощ, или не беше подходящо за снимане.) |
Снимка от аклиматизацията на Иван и Борис. Борис пристига в Лагер 2 |
Иван ми заяви важно, че ме поверява на тях и тръгна към Лагер 3. Ухилих се до уши от щастие, че ми се маха от главата.
Не му се сърдех. И двамата си бяхме виновни, че сме тръгнали заедно на такова място без да се познаваме добре.
Ударих го на спане. Не ми беше лошо.
На другата сутрин видях, че финландците са заминали на някъде- надолу, както разбрах после. Бяха се качили на Ленин преди седмица, но сега не движеха добре.
Реших да не рискувам с нощувка на Лагер 3 и се разходих до там и обратно без багаж. Разболяването ми на Лагер 1, причинено не от голяма промяна във височината (разликата между Базов и първи лагер е едва 150 м), а от твърде голямото за мен натоварване, ми беше за урок. В лагера нямаше никой, нямах и радиостанция (дадоха ни, но беше в Иван) и не биваше да ми става зле. Имах шанс да се кача и без аклиматизационна нощувка на Лагер 3, но задължително трябваше да приспя на втори и при изкачването.
Лагер 2 |
Не ми се слушаха крясъци и се зачетох в " Золотой телёнок". Носех си електронна книга- много полезна вещ. Тежи малко повече от мобилен телефон, събира десетки нормални книги и най-важното- рискът да направиш някаква тъпотия, защото ти е скучно, намалява значително.
Един от сърбите се разкрещя много силно и привлече вниманието ми: "Е какво сега, ще се разцепим трима души на три страни като всичките славянски народи?!" "Да"- отвърнаха другите. Речено- сторено.
Излязох от палатката и започнах да си правя спагети. Скъпата ми пиезозапалка не работеше тук, но от "третия вид" ме бяха предупредили за това и ми бяха дали няколко кутийки кибрит. Сърбинът също тръгна да си пали примуса, но си нямаше кибрит. Спомена около 30 пъти думата "пичка", след това дойде при мен, погледна кибрита ми с влажен поглед и каза: "С пички йест?"
От известно време се чувствах като в Страната на Чудесата и нищо не ме изненадваше.
Не вървеше да му дам кибрит без пички и да не му обясня защо, тъй че казах: "С пички нет, толка с Ленином и с Красной плошаде." Човекът се постъписа малко, но взе кибрита с Ленин и побърза да го замъкне в палатката си. За мен остава Червеният площад, пак добре.
Едва след време разбрах, че "спички" значело кибрит.
Лавина от Победа |
При много нов сняг лавини падаха не само в Бутилката от Чапаев, а и по целия кулоар между Лагер 1 и Лагер 2 от Тенгри. Всички го знаеха и може би нямаше да има пъртина между първи и Базов лагер. Нямаше да се виждат цепнатините по ледника, а и щеше да ми отнеме много часове, за да си я направя сама.
Рано сутринта скокнах, подпявайки си песничката за Шаро и първия сняг, оставих в палатката почти всичко, което носех- главно храна и газ- и си плюх на петите. След няколко часа бях на сигурно място в Базов лагер. Аклиматизацията успешна. До тук добре.
Изкачването
Очаквах, че след като се справя успешно с аклиматизацията лекарят и шефът на лагера ще престанат да ми натякват, че работят там от 20 години и никога не са виждали някой с моето телосложение да се качи на Тенгри. Но не се случи нищо такова- те продължаваха да държат на своето, което признавам ми действаше потискащо.
Хора и хора
![]() |
Евгений |
Всъщност нищо не го интересуваше- закъсняваше си за закуската, не обръщаше никакво внимание на въпросите тип: "Какъв си ти, бе?", нито дори на това, че негови близки приятели се канят почти със сигурност да се самоубият. "Те знаят какво правят"- казваше. Много хора му се подиграваха зад гърба. Никой не вярваше, че този човек ще си направи труда да се катери.
Може би точно заради това Дима Греков с типичния си маниер ме изкомандва да го попитам дали не иска да идем на Тенгри заедно.
Но Дима не знаеше нещо, което аз безпогрешно усещах- причината Евгений да казва, че е тук на почивка беше, че можеше да се качи на Тенгри без да си дава зор. Така че идеята ми хареса.
Той се канеше да тръгне нагоре на следващия ден. Попитах го дали е съгласен да ида с него. Не се изненада ни най-малко, не ме попита нищо, просто каза: "Добре, тръгваме утре в 10."
В лагера цъфнаха тримата, които бяха на Победа по Абалаков. Зарадвах се да ги видя живи, но те бяха много кисели:
-Снегът е отвратителен, не може да се работи така, ..........!!!
-Е, добре че не сте попаднали на лавина- опитах се да кажа нещо хубаво аз.
-Напротив, попаднахме.
Тенгри, сниман от Базов лагер |
-Спане на 6400 е добра аклиматизация за Победа, нали? Защо не вземете тази палатка, преспете на Лагер 4 на Тенгри и я оставете там.
-Добре!- отговориха те почти в един глас.
Евгений дойде и каза, че могат да вземат неговата палатка от втори лагер и да я преместят на четвърти.
Появи се и Иван, който беше успял да се качи на Тенгри. Пръстите на краката му бяха измръзнали, но не като за рязане- щеше да се оправи за месец. Изглеждаше доволен.
Щастлив ден за всички.
Всъщност не- за Победа по Абалаков тръгна Пашата. Не взе радиостанция, защото не държеше на това, а и нямаше право. Там не дават радиостанции на хората, катерещи сами и ги наричат "дълбайоби". (Думата се употребява и за хора в група, които обаче не са в състояние да се оправят сами, а занимават и околните с проблемите си. Клиентите не са дълбайоби, а някаква друга думичка, която означаваше "обелка от семка").
Паша се беше качвал на Победа и преди, но по класическия.
Не го видяхме повече. Имаше детенце на три месеца.
На разходка около Базов лагер |
Днес обаче го сънувах как влиза в палатката и казва: "Взимай всичката храна и всичката газ. Няма значение колко тежи. Напълни си джобовете с бонбони и не ги давай на никого без бой!" "Трябва да съм луда, за да направя това"- помислих си. Събудих се и го направих.
Стигнахме в Лагер 1 за около три часа, нищо особено.
Ледникът |
Към Лагер 2
Обичайното ставане в три сутринта. Трябваше да стигнем Лагер 2 преди слънцето да е огряло Чапаев и да е събудило каменопадите.Чувствах се страхотно. Вървяхме с доста добро темпо. В Бутилката имах усещането, че сънят, в който знаеш, че сънуваш и решаваш какво да се случва продължава и е достатъчно да не си представям падащи камъни, за да не се случи това в действителност. Нелепо, но ми помагаше да се чувствам спокойна. Е, не толкова спокойна, че да не се изюркам колкото ми държат дробовете и краката в най-опасната част. "Давай нагоре, ако можеш по-бързо"- подкрепи ме Евгений. След Бутилката застанах на безопасно място и го наблюдавах как пристига. Той също побърза и не съм го чакала повече от 10 минути.
Не го направих от страх, просто прецених, че така е по-добре. Колкото по-малка е вероятността нещо да удари мен, толкова по-вероятно е да мога да помогна, ако нещо удари него. Освен това ми беше познато отвратителното усещане, че някой се излага на допълнителен риск заради това, че аз не успявам да вървя по-бързо.
Стигнахме в Лагер 2 в 8:30. С час и половина по-бързо от миналия път е, аклиматизацията си е казала думата.
Пикелчето Мекият (кръстиха го така, защото беше алуминиево). Беше ми спасявало живота и си го обичах много. |
"Няма да ни попречи"- каза невъзмутимо Евгений- "Имаме си достатъчно запаси, няма да се подхлъзваш и няма да катерим на тъмно". "Чудесен план!"- казах аз, вече по-весело.
Преспахме една нощ и в Лагер 2.
Лагер 3, сниман от премката |
Лагер 3
До Лагер 3 се стига за три- четири... пет часа. През повечето време е доста полегат склон, стръмно става малко преди лагера.Всъщност има няколко места, на които се опъват палатки. Едното е на петдесетина метра под седловината между Тенгри и Чапаев. Защитено е от поривистите северни ветрове, за разлика от самата премка, където някои хора също опъват палатки.
Третият вариант важи само за северния маршрут- в ледена пещера или пък на палатка 150 по-високо от седловината, по склона на връх Чапаев.
Иван ми беше казал, че горе има половин бутилка газ и малко храна. Този път не бях изненадана от липсата им.
![]() |
Евгений на Лагер 3 |
Както вече споменах в началото, много хора правят грешката да не изнесат достатъчно храна и газ до лагерите. Често се налага изчакване на хубаво време, а това може да продължи няколко дни. Понякога хората се чувстват добре на самия лагер, но не са достатъчно аклиматизирани, за да тръгнат нагоре и няколко дни престой биха им се отразили добре. (Написаното не важи за щурмови лагери на осемхилядници.)
В Базовия лагер разказваха за двама души, мъж и жена, които миналата година прекарали на Лагер 3 няколко дни. Първия ден им било лошо и на двамата (но явно все пак не толкова, че да налага слизане). На втория били добре, качили се на 6400, станало им лошо и слезли до Лагер 3. На следващия ден отново се качили до 6400, този път само на жената и станало лошо. Накрая успели.
Денивелацията до върха е над километър, което е проблем.
![]() |
Връх Чапаев и Победа на заден план |
Не вярвах, че ще успея да катеря достатъчно бързо, за да сляза в рамките на деня и да не си създам "драматична ситуация". Заради това подкокоросах руснаците да си направят аклиматизацията за Победа с нощувка на Лагер 4 и да оставят палатката.
На втория ден от престоя ни в Лагер 3 те слязоха отгоре и казаха, че палатката е малаток (чук). Трябваше да го видя с очите си, за да разбера какво означава това...
Към Лагер 4
Ден пети от изкачването. Хубаво време, хубави гледки. Не сме имали проблеми.Останахме без съд за вода. Преди Лагер 3 Евгений изпусна шишето си и то падна някъде на Южен Иналчек в Киргизстан, а сега изпусна и моя термос, който пък падна на Северен Иналчек в Казахстан. Това никак не го смути, естествено.
Западният ръб на Тенгри |
Не знаех, че на Северен Иналчек има други българи освен Милена. Новините за нея обаче не бяха добри- кашляла е много лошо и е слязла с хеликоптер в Каркара, за да се лекува.
Някои от парапетите по Западния ръб бяха в лошо състояние, други бяха почти нови въжета.
Мислех си за изчезналите челник и пикел. Дали е бил някой, който е искал да ги използва, или пък някой от комплексарите ги е взел, за да не мога да се кача? Или пък Тангра иска да ми покаже, че не ми е приятел- помислих си на шега.
Малко след този размисъл забелязах в краката си парченце ластик. Вдигнах го от снега- оказа се мъничък пецелски челник, от онези, които работят с кръгли часовникарски батерии. Светеше, поне доколкото това е възможно за тези челници. Зарадвах се, че съм си намерила нещо, което свети, но не вярвах, че може да ми послужи.
Стигнахме до заветната площадка на Лагер 4. Представях си я по-голяма. Имаше място за две или три палатки. Нашата беше вързана повече от добре- на десетки места. Бяха сложили две меки клеми и ги бяха размазали с чук така, че нямаха вадене. Това значело "малаток", значи.
Правеха впечатление многото паметни плочи. Повечето бяха на момчета между 20 и 25 години, загинали на ръба от изтощение. Бяха монтирани на десетина метрова отвесна стеничка, през която минаваше маршрута. Сякаш казваха: "Връщай се, ако не си сигурен, че ще можеш да слезеш". Много хора наистина се връщаха.
![]() |
Кенче бира гледа залеза на Лагер 4 |
Ние естествено не си носехме бира и както винаги трябваше да си топим сняг и да пием чай.
Малко преди залез се чу, че вън ходи някой. Сигурно беше Младен, партньорът на Борислав. Викнах на български: "Ей, ти вънка, искаш ли чай и бонбони?" Човекът отвори ципа на палатката и ни изгледа с най-изненадания поглед, който бях виждала. Може би не най-изненадания, но със сигурност влизаше в Топ 5. Благодари за чая и продължи надолу.
Не ми се ядяха обичайните спагети с кашкавал, но какво ми се яде...? Сланина. Странно, по принцип не я обичам. Евгений беше споменал, че носи и го попитах дали му е останала някаква. Хлъцнах, когато извади от раницата си двукилограмово парче.
Разказа ми за някакъв руски треньор, който забранил на алпинистите да носят сланина, защото била нездравословна. Но се оказало, че на върха се качили само тези, които не го били послушали. От тогава в руските учебници по височинен алпинизъм пише: "Да се носи сланина".
There's somethin' wrong with the world today
I don't know what it is
Something's wrong with our eyes
We're seeing things in a different way
And God knows it ain't His
It sure ain't no surprise
We're livin' on the edge.
Иранците
Време за радиосеанс. Първо всички слушахме какво имат да ни казват от Базов лагер, а след това един след друг говореха хората, при които имаше нещо ново. Мълчаливият Евгений се обаждаше всеки път и казваше в кой лагер сме и че сме добре. Явно от Базовия лагер намираха това, че сме добре за любопитно и никога не го спираха да говори, както правеха с останалите.
Лоши новини - от Базов лагер Северен Иналчек питаха има ли хора в Лагер 4 и могат ли да помогнат. Двама иранци се били обадили преди малко, че вървят в посока нагоре и не били послушали заповедта да сменят посоката. Времето беше започнало да се разваля. От Северен Иналчек смятаха, че вероятността тези хора да оживеят е почти нулева. Може ли някой да тръгне нагоре и да ги посрещне?
"В Лагер 4 сме само аз и Кристина"- отговори лаконично Евгений.
Едва ли славата ни беше стигнала до Северен Иналчек, прескачайки Тенгри, така че нямаше как хората да знаят кои са тези "Аз и Кристина". Но дали защото бяхме само двама, или защото чуха женско име, просто казаха: "Стойте в лагера! Не тръгвайте! Край."
Връх Чапаев и премката. |
С нищо не можехме да им бъдем полезни. Не мисля, че щяхме да стигнем далеч в това време. Дори да стигнем, това щеше да отнеме много часове- те бяха почти на върха. Намерим ли ги беше изключено да ги носим. Дори не можехме да им занесем нещо топло за пиене, понеже вече нямахме термос.
Ако можеха да вървят сами надолу щяха да дойдат.
Базов лагер нямаше връзка с тях.
В палатката светеше челник, но щяха да го видят едва когато слязат до площадката.
Взех малкото челниче, което бях намерила и излязох навън. Намерих му място, от което се виждаха следващите няколкостотин метра от ръба. Насочих го натам. Щяха да видят светлината отдалеч и сигурно щеше да им се стори близо. Няма да се предадат, ако спасението е близо.
Победа |
Евгений беше тъжен, защото по време на радиосеанса освен за иранците стана въпрос и за това, че от няколко дни оглеждат с телескопа ръба Абалаков на Победа, но не са виждали Пашата. "Няма и да го видят"- каза Евгений.
Три след полунощ. Навън се чу тракане на инвентар, ципът се отвори и в палатката надникна човек с празен поглед. След него още един. Живи са!
Влязоха вътре. Не можеха да говорят. Посочих на единия примуса, за да ми го подаде, а той ми зяпна пръста. Бяха облечени много добре- приличаха на космонавти. А когато се свестиха започнаха да се държат като марсианци.
Трепереха неконтролируемо, така че им дадохме чувалите си. Бяха се обезводнили, изпиха невероятни количества чай. Хвалеха се, че са се качили на върха и недоумяваха, защо не им се възхищаваме. Повтаряха го постоянно, докато Евгений не се сети да им каже "Браво".
Открих още едно предимство на сланината- иранците не я ядяха.
Изкарахме една безсънна нощ без чували. Бяхме си облекли пухените дрехи.
Напоследък все повече хора имат проблем с ирански експедиции. Правителство им насърчава височинния алпинизъм и финансира хора, част от които дори не са планинари. Те са амбициозни и неопитни.
Успешните изкачвания на високи върхове при тях са изключително редки и осъществилите ги се превръщат в герои. Гордеят се със сънародниците си, загинали в планините.
Със смях са ми разказвали за група от петдесетина иранци, тръгнали за Ленин (връх, на който се качват около 2/3 от хората- често и такива, за които това е първи седемхилядник). Само един успява да се качи с цената на тежки измръзвания, двама умират, а останалите петдесет шумно отпразнували успешната експедиция в Базовия лагер.
Сигурно има и нормални ирански алпинисти, които съжаляват за поведението на сънародниците си. Жал ми е и за тях, и за многото им жертви в планините, които дори не са разбрали какъв риск поемат с действията си.
Доколкото разбрах после иранците, които спасихме, са били първите, които са успели да се качат на Тенгри. Нищо чудно, че са били на седмото небе.
На сутринта бързахме, за да тръгнем към върха, но всичко ставаше ужасно туткаво.
Направихме чай, нахранихме ги, дори се наложи да обуем единия, а след това и да му сложим котките.
Най- накрая бяха готови и тръгнаха надолу гордо усмихнати. Не ни благодариха.
Първи опит за изкачване- 6700, кръгом и напред
Ръцете и краката ни мръзнеха още когато тръгнахме от лагера. Движех се колкото се може по-бързо, за да се стопля, но пръстите на краката ми ме боляха все по-жестоко. Ръцете ми се стопляха от набирането на самохвата.
Евгений се движеше на петдесетина метра зад мен. Защо мръзна толкова? Не изпихме достатъчно течности, или не съм добре аклиматизирана?
6600. Болката ставаше все по-силна. Няма значение, щом усещам нещо всичко е наред.
Хан Тенгри |
Хубаво, но от един момент нататък спрях да усещам пръстите си. Приятно усещане, но с неприятни последствия. Не, няма да остана без пръсти на краката, за да се кача на Тенгри и да пия там чай с Денис Урубко. Ще се опитам да се кача отново на другия ден.
Махнах самохвата, направих протриващ на карабинера и след два рапела стигнах до Евгений. Похвали ми се, че краката му просто го болели, но не си усещал ръцете. Беж надолу! Утре пак.
Върхът!
Евгений не си служеше добре с пръстите си, но щеше да се оправи за няколко дни.Вечерта преди изкачването от Базов лагер казаха, че към Тян Шан идва циклон. С Евгений се спогледахме. Още не се беше случвало да познаят какво ще бъде времето. (Горкичките немци се бяха научили да питат на руски "Какво ще бъде времето утре?", но най-често получаваха отговор: "Утре ще видим").
Снимка на Иван, когато той се качва на Тенгри. Когато се качих аз знамето липсваше. |
На другия ден станахме към осем, закусихме хубаво и си приказвахме, докато слънцето не огря палатката- беше станало 9:30.
Не духаше никакъв вятър и беше слънчево. Не сме бързали, не ни е било лошо. Катерехме се нагоре и си приказвахме за отношенията между Русия и Украйна, все едно се разхождахме в парка. Малко преди върха Евгений избърза напред. Аз се спирах по-често и се любувах на красивата планина. По принцип се любувам на планината вървейки, но на тази височина въздухът не достига.
Двадесет минути преди да стигнем върха Дима се обадил по радиостанцията и казал на Евгений да ми кажел да се връщам обратно. "Добре, ще я изчакам на върха и ще и кажа"- отговорил той.
![]() |
Аз на Тенгри 04.08.2011 |
Помолих Евгений да ме снима- почти никой нямаше да ми повярва, че съм се качила, ако не покажа снимка. Всъщност това ни най-малко не ме интересуваше тогава, но знаех, че ще ме заинтересува после. Не е приятно да не ти вярват.
Снима ме и каза, че апаратът няма батерии и нищо не се е получило. Когато я видях след време беше приятна изненада.
Слязохме в лагера малко преди залез и доволни си направихме чай.
На следващия ден слязохме в Лагер 2, а на по-следващия в Базов лагер.
В Лагер 2 вече нямахме храна и газ- кражбата все пак ни навреди.
За мен беше много неприятно, Евгений не го усети, или поне не го показа.
Тогава си помислих каква съм "Кифла в космоса" и как ако сега започне да вали сняг и останем блокирани заради лавините в Бутилката до ден-два ще започна да се изкушавам да взема храна и газ, които не са наши. Не знам дали бих го направила и не искам да разбирам.
Бяха ми останали няколко бонбона, от които Евгений категорично отказваше да си вземе.
Никой в лагера не призна да е бедствал и да е взел нещо чуждо, така че предполагам ставаше въпрос просто за егоизъм и тотална липса на морал.
Иранецът, който крадеше храна на Лагер 1 не се беше качвал на лагери 2 и 3. Който го е направил е разчитал, че няма да има последствия, защото няма да е ясно кой е- по маршрута има около 50 души от два различни лагера.
![]() |
Ледникът. Реките бяха станали много големи. Беше трудно да се прескачат с тежка раница. |
Бях гладна- бях станала 40 килограма.
Първата ми работа беше да си платя, за да ме включат в обяда. Чакайки пред столовата се появи човекът, който разправяше, че ще стане влак, ако се кача. Понечих да се дръпна, за да му спестя неудобството. Той обаче си помисли, че съм от тези, които се опитват да се намъкнат в столовата без пари и се развика:
-Какво търсиш тук, какво чакаш?
-Влака.
Епилог
Ами както пишеше във "Война и мир" - влаковете идват точно навреме за тези, които знаят къде да ги чакат. Този влак не правеше изключение, обаче разбрах, че не ми е в посоката и отидох да чакам на друго място. Моят не закъсня.Благодаря на Евгений за чудесното изживяване. (След като си тръгнах той се качи и на Победа. Оказа се, че се е качвал и на Комунизъм, Корженевска и Ленин, така че за ужас на фукльовците в лагера стана "Снежен барс").
Благодаря на Николай Петков за всичко, на което ме е научил, както и за екипировката, която ми даде. И за това, че беше единствения човек, който разбираше за какво става въпрос и все пак смяташе, че ще се кача.
Благодаря и на Иван, защото нямаше да ми хрумне да ида на това място сама.
Снимки номер 1, 6, 9, 15, 16, 17, 20, 22, 25, 29, 30, 31, 33, 34, 35, 40, 43, 44, 45, 46 и 48 са негови.
Прекрасен пътепис !!! Възхищавам се на хора като теб Криси, които не просто мечтаят, а "случват" мечтите си ! KEEP MOVING........
ОтговорИзтриванебраво
ОтговорИзтриванеИх, че ме разкърти тази история.
ОтговорИзтриванеОтток - произлиза от "оттича се".
ОтговорИзтриванеОток - произлиза от "отича, отекъл". Означава нещо като "подут" и е правилната дума за медицинските състояния които описваш.
Иначе, страхотен разказ. Браво за постижението!
Поправих го, благодаря.
ИзтриванеЧуден пътепис!!!
ОтговорИзтриванеБлагодаря за споделеното - удоволствието да го прочета беше огромно!!!
Жива и здрава да си, да чета още приключения ;)
Имаш ли сега връзка с Евгени? Чудя се дали ще споделите и други пътешествия ;))) ценен човек ми се струва ;)
Ти също :)
Не, не се чуваме с Евгений. И двамата сме темерути и нямаме потребност да комуникираме, да не говорим за съвместна експедиция.
ИзтриванеНе планирам да ходя на висок връх в близко бъдеще.
С приятеля ми се занимаваме със спортно катерене, което е много по-приятно и безопасно. Но ако напиша как сме били на Калимнос и сме си прекарали страхотно няма да бъде интересно, за това и не го правя.
Когато имам време може да напиша за няколко минали изкачвания. Ако изкатерим някой маршрут на "голяма стена" извън България също.
Браво момиче:)
ОтговорИзтриванеИмаш талант да пишеш. Изчетох го цялото много бавно, с чаша чай и огромна наслада.(това беше комплимент, обикновено чета светкавично и сменям с друго))) Ще ми бъде интересно да прочета и за спортното катерене и предварително благодаря, ако решиш да споделиш.
ОтговорИзтриванеПоздрави и продължавай все така, защото го можеш!
Поздравления за "постижението"! :)
ОтговорИзтриване(Май трябваше да напиша думата без кавички. Както сама казваш на края границата на приемлиевия риск е различна за всеки. Ти си разширила своята – това е постижение. Ако мерим с аршина на Денис Урубко... ;)
Истината е, че няма "лесни" върхове. Мнозина са останали в планината на много по-лесни места, от тези, на които вече са били.)
Желая ти много прекрасни мигове в планина, приключения, здраве и дълъг живот! Хиляди преминати маршрути и много големи стени! Късмет с времето и обстоятелствата в планините, както и с хората!
Нека за следващите ти приключения още от самото начало да си с ПРИЯТЕЛИ. Пробвал съм го. Струва си! :)
(След една успешна и една неуспешна експедиция във високите планини на Азия, все още наричам хората, с които съм бил там "приятели", макар, че животът ни е разделил. За разлика от общоприетото за "славянските народи" ;). Това е най-ценното!)
Пречупвайки прочетеното през собстевената си призма на усещания и възприятия пред мен, почти като холограма от Star Wars (приказка за доброто и злото) изплува образа на моя планински гуру Наско Ламбов, който нашепва:
ОтговорИзтриване"Има хора и хора... има неща и неща"
Чудесен пътепис! Поздравления... за всичко...
Страхотно е!
ОтговорИзтриванеБлагодаря :)
Много хубав разказ ! Изчетох го на един дъх !
ОтговорИзтриванеБез да претендира да бъде, но е поучителен. Накара ме да се замисля за много неща...
Странно, от думите ти лъха такова спокойствие, сякаш наистина си била на разходка, а не на 7-хилядник...
И понеже това е второто, което прочетох за днес, след "Странните деца", си мисля, че от теб ще стане прекрасна майка някой ден. А и ще имаш толкова много да разказваш на децата си ! :)
ОтговорИзтриванеБлагодаря ти , момиче , чеше просот невероятно да по пътувам с теб . Никога няма да се осмеля да се кача така високо и ми беше безкрайно интересно . Ти си страхотна ! Аз съм май от тези туристи които имат малко страх да ходят зимата в Стара планина. :)
ОтговорИзтриванеНаписах току-що коментар,но взе,че ми се изтри,не се публикува..Трудно е да повтарям думите си,защото бяха изпълнени с емоция,а като повтарям,няма да стои като уникат във Времето и Пространството,но в името на описаните "ледени+ събития,ще скицирам отново възторга си..Алпинизмът е твърде далечен като спорт за мен,но цял живот следя статии и книги за постиженията ,за борбата,за измръзванията,за стискането на зъби,за покоряването на осемхилядници и за оставането завинаги по върховете /не успелите да се завърнат.../,познавам хора от семейството на Людмил Янков...Има едно заглавие от разказ на Джек Лондон,който тук подхожда като заслужен комплимент за Кристина- МЪЖЕСТВОТО НА ЖЕНАТА / в него става дума за нежната женска душа и за силата на съществото й да постига!/
ОтговорИзтриванеУникален разказ....само мога да кажа БРАВО....
ОтговорИзтриванеДраматично, но много реалистично. Поздравления. Планирам да опитам този връх тази година. Може ли да разчитам на съвети? Благодаря и успех!
ОтговорИзтриванеСтига да мога да ти дам адекватен съвет за нещо- естествено че бих. Пиши ми ако имаш конкретни въпроси. Успех
ОтговорИзтриванеНяколко пъти съм чел историята ти за изкачването на Хан Тенгри. През отдалечени периоди от време и то толкова, че да забравя детайлите от предходния прочит, включително и това, което ме е впечатлило. Днес направих прочит за пореден път и се засрамих, че досага не съм оставил коментар - сърдечно благодаря за споделеното!
ОтговорИзтриванеТози коментар бе премахнат от автора.
ОтговорИзтриванеБЛАГОДАРЯ,
ОтговорИзтриванеС такава лекота се разхождаха думите ти по Тенгри, ДОСТОЙНА САМО ЗА СЪВЪРШЕННИТЕ.
Ще се радвам да се запознаем.
Христо
Криси, в интерес на коректността, има още две българки, които са изкачили Хан Тенгри (от север) през 1989 г. в рамките на експедиция, организирана от Васил Гурев. Това са Светла Аначкова и Светлана Ташевска. Списък на всички има тук: https://alpfederation.ru/blog/stranitsy-istorii/spisok-voskhoditelei-na-pik-khan-tengri-6995-m/
ОтговорИзтриванеДа, намирам ги в списъка:
Изтриване1989
21.07 12 Тумялис Владимир, Дракин Андрей, Кожемяко Николай, Плотников Иван, Сталковский Александр, Сталковский Владимир, Фойгт Александр, Шевченко Николай-2-й раз, Шаклеев Владимир (Барнаул);
Григоров Тодор, Димитрова Йорданка (31-я), Начев Димитр (Болгария)
02.08 Савин Александр-2-й раз, Аргентов Александр-2-й раз, Воробьев Павел, Майданюк Владимир-2-й раз, Савина Людмила (36-я), Шегай Артур-2-й раз (Казахстан),
Аначкова Светла (37-я) (Болгария)
06-08 Тодоров Богдан, Бондаренко Валентин, Гурев Васил, Ташевска Светлана (38-я) (Болгария)
1990
01.08 12 Диков Николай, Марков Радко, Тотев Петко (Болгария)
Наистина за пръв път от вас чувам за това. Можете ли да разкажете подробности?
Написах имената им в комбинация с "Тенгри" и не излиза нищо освен този списък в руски сайт.
Криси, по принцип с теб сме на "ти". Аз съм Орлин Стойчев, един мнооого стар "катерач". С теб и семейството ти сме се засичали например на Малкия петлюк. Светла Аначкова е моя позната от времето, когато като студенти във ФЗФ сме ходили с Васко Гурев по планините. Тя не беше алпинистка, просто турист, на който явно височината й понася. Знаех, че се е качила на Хан Тенгри. Повече подробности могат да се получат от Васко Гурев. Поздрави!
ИзтриванеТози коментар бе премахнат от автора.
ОтговорИзтриванеМного готин разказ! Накара ме да преживея отново моите два опита - през 2007 и 2018 г. И двата пъти тръгвахме като аслани за Победа, а впоследствие се наложи да се задоволяваме с Хан Тенгри. Аз успях от втория път, след два неуспешни штурма през 2007 г. Изкачването от трети лагер и обратно се оказа за мен огромно усилие и ми отне около 30 часа (с няколко часа бивак на около 6300 на връщане). Просто когато бях на около 6700 м и би трябвало да се върна си казах "не искам повече никога да ми се налага да минавам през бутилката, продължавам и да става каквото ще". Интересни наблюдения за иранците. През 2018 г. една тяхна група се чучна на нещо като втори лагер на Абалаков и седяха там цяла седмица. След което обявиха, че са се качили, но Димата ги беше наблюдавал с бинокъла и – ц.
ОтговорИзтриване